Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Świetlicowi Obserwatorzy Przyrody 2021

Półkolonie w Świetlicy Terapeutycznej w Lewinie Brzeskim za nami. W tym roku odbyły się one pod hasłem „Świetlicowi Obserwatorzy Przyrody 2021”. Z zajęć podczas dwóch tygodniowych turnusów skorzystało w sumie sześćdziesięcioro dzieci i młodzieży z gminy Lewin Brzeski.

Zajęcia wakacyjne są w części finansowane przez Gminę Lewin Brzeski (m.in.: materiały plastyczne, autokary na wycieczki, artykuły papiernicze). Koszt ponoszony przez rodziców to 90 zł na dziecko (koszty wejściówek).

Mali i duzi obserwatorzy przyrody pojechali aż na trzy wycieczki. Zwiedziliśmy wrocławskie ZOO i Afrykarium oraz Twierdzę Srebrna Góra, gdzie dzieci wzięły udział w programie „Wyprawa kadeta”. Dzięki temu nie tylko poznały historię i tajemnice twierdzy, ale też musiały przejść poszczególne etapy szkolenia na pruskiego kadeta. Okazało się, że prawidłowa postawa podczas musztry czy też umiejętność podkradania się do obozu wroga nie są wcale takie proste. Takie tematyczne zwiedzanie jest o wiele ciekawsze i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Natomiast podczas wycieczki po ZOO zobaczyliśmy wiele nie tylko lubianych przez dzieci zwierząt, ale również takich które są rzadko spotykane, a wręcz wcześniej przez nas nieznane. Czy wiecie na przykład co to jest golec i jaki tryb życia wiedzie? Nie, nie – golec to nie goły człowiek ani nazwisko znanego muzyka, tylko…. No właśnie, jeśli chcecie się dowiedzieć, odwiedźcie budynek Afrykarium. Tam w gorącej, tropikalnej atmosferze czeka Was mnóstwo atrakcji.

Trzecia wycieczka była już typowo rozrywkowa – odwiedziliśmy kino w Opolu, gdzie obejrzeliśmy bajkę „Luca”.

Dni, które spędziliśmy na miejscu były również pełne wrażeń. W poniedziałki gościliśmy oczywiście policjanta. Kierownik Rewiru Dzielnicowych, Pan Tomasz Lubieniecki przypomniał dzieciom, jak bezpiecznie spędzić wakacje. Po wizycie Pana policjanta braliśmy udział w zajęciach plastyczno – manualnych, podczas których malowaliśmy drewniane sowy oraz ozdabialiśmy saszetki z materiału. Okazało się, że saszetki wspaniale spełniły swoją rolę podczas wycieczek, ponieważ dzieci miały w nich pochowane pieniądze na pamiątki, telefony, klucze i inne drobne rzeczy. Był też czas na sport – zajęcia na Orliku poprowadzili nauczyciele z lewińskiej szkoły: Pan Adam Dziasek oraz Pani Renata Gniewek, za co serdecznie im dziękujemy.

W środy natomiast zamienialiśmy się  w prawdziwych obserwatorów przyrody. Podzieleni na grupy braliśmy udział w grze terenowej, gdzie trzeba było wykazać się znajomością terenu oraz rozwiązać kilka zadań. Ze wszystkimi dzieci poradziły sobie bez problemu, dzięki czemu trafiły do celu czyli na boisko w Kantorowicach, gdzie czekał nas zasłużony odpoczynek oraz ognisko i pieczenie kiełbasek oraz pianek.

Wspólny tydzień mijał szybko, aktywnie i wesoło. Każdy obserwator czyli uczestnik półkolonii w Świetlicy Terapeutycznej w Lewinie Brzeskim otrzymał przyrodniczy zestaw edukacyjny czyli książeczkę (do wyboru książeczki o lesie, o zwierzętach, owadach, drzewach, roślinach, itd.) oraz karty przyrodnicze do gry w Piotrusia. Te zestawy to prezent od Nadleśnictwa Brzeg. Serdecznie dziękujemy Nadleśniczemu, Panu Bartłomiejowi Kastelik za przekazanie nam funduszy na zakup materiałów edukacyjnych, które trafiły w ręce uczestników zajęć wakacyjnych.

Za minione razem chwile serdecznie dziękujemy dzieciom. Do zobaczenia we wrześniu lub za rok podczas kolejnych wakacji!

Bronisława Nazarko

Wersja XML