Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

To ci wyjazd!

W czasie lekcji, za darmo (dziękujemy ks. Proboszczowi za sponsoring), przy wspaniałej pogodzie! W ostatni piątek najstarsi wolontariusze SKC naszej szkoły wzięli udział w zjeździe Szkolnych Kół Caritas naszej archidiecezji, który odbył się na wrocławskim Ostrowie Tumskim.

Zjazd rozpoczął się majówką w katedrze wrocławskiej przy obrazie Matki Bożej Adorującej, której przewodniczył nowy biskup archidiecezji wrocławskiej a najmłodszy w Polsce - bp Maciej Małyga. Każdy z wolontariuszy otrzymał poświęcony przez niego medalik z wizerunkiem Matki Bożej Adorującej i logo caritas.

Ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry, opowiedział o srebrnym ołtarzu bpa Jerina - jednym z najcenniejszych zabytków późnego renesansu w Polsce, arcydziele sztuki złotniczej powstałym w 1591r. Mieliśmy także wyjątkową okazję zobaczyć na własne oczy jak pięcioczęściowy ołtarz (część środkowa z dwoma parami skrzydeł) składa się, ukazując ukryte na co dzień malowidła. A wszystko to na pilota.

W czasie II wojny światowej ołtarz został zdemontowany i złożony w Muzeum Archidiecezjalnym, gdzie czekał aż 74 lata na rekonstrukcję, a 20 grudnia 2019 roku powrócił do wrocławskiej katedry.

https://mnwr.pl/oddzialy/muzeum-narodowe/rekonstrukcja-slynnego-srebrnego-oltarza-biskupa-jerina/

Następnie podzielono nas na mniejsze grupy i wyruszyliśmy "na podbój" Ostrowa Tumskiego. W kościele pw. św. Marcina pan Andrzej Garbarek, wykładowca studium organistowskiego, zaprezentował jak działają organy, grając na nich na różne sposoby kilka znanych utworów. Ze zdziwieniem obserwowaliśmy, jaką trzeba mieć koordynację i precyzję ruchów, aby jednocześnie pracować rękami i nogami.

Zwiedzaliśmy kaplice katedralne - miejsca niedostępne na co dzień. Weszliśmy na katedralną wieżę, przy okazji odwiedzając Muzeum Misyjne, odwiedziliśmy Bibliotekę PWT oraz wydział PWT, gdzie poszukiwaliśmy wskazówek do wykonania zadań. Odszukaliśmy również kilka słynnych wrocławskich krasnali umiejscowionych na Ostrowie: Gazusia, Drukarza, Księgarza, Kawiarka, Trisomka i Bagażowego.

Tradycyjnie zjazd zakończył się posiłkiem w ogrodach Caritas, do których wchodząc, zapoznaliśmy się jeszcze z codzienną działalnością łaźni Caritas.

JT, UK

 

  Zjazd Szkolnych Kół Caritas

Więcej zdjęć:

https://wroclaw.gosc.pl/doc/7560107.Mlodzi-z-Caritas-na-Ostrowie

https://wroclaw.gosc.pl/gal/pokaz/7560039.Zjazd-Szkolnych-Kol-Caritas/38

http://wroclaw.caritas.pl/2022/05/20/zjazd-szkolnych-kol-caritas-galeria/

Wersja XML