Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Ptasi Szlak Lęgowy

Burmistrz Lewina Brzeskiego zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w projekcie pn. "Ptasi Szlak Lęgowy", który składa się z dwóch części.

  1. KĄPIELISKO NIE ŚMIETNISKO

Ta część projektu będzie poświęcona edukacji na temat zaśmiecania miejsc publicznych, w tym wypadku lewińskiego kąpieliska. Mimo wizualnego porządku na plaży nie zdajemy sobie sprawy, ile śmieci leży na dnie zbiornika wodnego. Śmieci pozostawiane na plaży, przy udziale wiatru często lądują w wodzie. Zdarza się również, że żwirownia jest zaśmiecana celowo, zamiast do śmietnika, odpady trafiają do wody, bo przecież nie będzie ich widać.

Śmieci z dna zbiornika zostaną uprzątnięte dzięki wsparciu i pomocy profesjonalnych nurków. Po ich wydobyciu, zostaną posegregowane według kategorii i zważone.

W realizacji tej części zadania wezmą udział nurkowie z grupy WOPR, wolontariusze oraz chętne dzieci w wieku szkolnym wraz z rodzicami. Nad zabezpieczeniem wodnym czuwać będzie ratownik WOPR.

Cel zadania: konkretne i namacalne dowody w postaci góry śmieci maja uświadomić społeczeństwo, a w szczególności dzieci i młodzież, jak wielki mamy wpływ na czystość naszej planety.

2. SZLAK LĘGOWY

Ta część projektu polega na stworzeniu oryginalnego i niepowtarzalnego szlaku, na którym będziemy mogli umieszczać swoje własnoręcznie zbudowane i pokolorowane „Budki Lęgowe” dla ptaków, które zostaną powieszone w różnych miejscach na terenie całej gminy.

W projekcie może wziąć udział każdy, w szczególności chcemy zachęcić dzieci ze szkoły podstawowej, by wspólnie z rodzicami mogli wykonać budkę i wspólnie spędzić miło czas. Na uczestników będą czekały gotowe elementy, które należy odpowiednio skręcić by powstała surowa budka lęgowa. Budka musi zostać pomalowana na dowolne kolory, a autor tego dzieła oznaczy imiennie swoją budkę specjalną tabliczką. Następnie na mapie gminy Lewin Brzeski zostaną zaznaczone miejsca, w których budki będą powieszone. Dzięki temu powstanie gminny szlak budek lęgowych. W pierwszym roku projekt zakłada budowę około 30 budek lęgowych, liczymy że ta akcja będzie cykliczna i co roku będziemy dostawiać coraz to nowsze, aż szlak będzie naprawdę okazały.

Cel zadania: współtworzenie istotnych dla natury elementów, integracja rodzinna, dbałość o przyrodę, a w dalszej kolejności nauka obserwacji przyrody (obserwacja budek i podglądanie czy są już w nich lokatorzy).

Podsumowanie

Każda inicjatywa która zachęci dzieci, młodzież do aktywnego działania na rzecz lokalnej społeczności oraz przyrody jest bardzo ważna. Budowa zdrowych relacji rówieśniczych, wspólnie spędzony czas z rodzicami, zaciekawienie przyrodą oraz zachęcanie do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu jest kluczowe w formowaniu odpowiednich postaw młodego człowieka.

Uczestnictwo w projekcie jest dobrowolne oraz bezpłatne, Organizator zapewnia ze swojej strony niezbędne materiały.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania akcji w sytuacji niekorzystnej pogody z przesunięciem na inny termin.

Brak opisu obrazka

Wersja XML