• TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Kantorowice

 

  mapa Gminy Lewin Brzeski - Kantorowice

żwirownia1

POŁOŻENIE:

Wieś usytuowana jest w południowo – zachodniej części gminy 2 km od Lewina Brzeskiego przy drodze wojewódzkiej Nr 458. Kantorowice leżą blisko stacji kolejowej PKP (3 km) stąd dobre połączenie z Brzegiem, Wrocławiem i Opolem.
Atutem miejscowości jest położenie przy dużym (80 ha) zbiorniku wodnym. 

 

 

100_0786

P9080264

SPOŁECZNOŚĆ:

Wizja rozwoju miejscowości:

Kantorowice – wsią rekreacyjną!

W Kantorowicach mieszka 320 osób (stan na koniec 2013 roku). Mieszkańcy wspólnie działają na jej korzyść organizując integracyjne imprezy takie jak dożynki, festyny wiejskie czy sylwestrowe. Kantorowice regularnie biorą udział w organizowanym przez Gminę Lewin Brzeski w konkursie „Piękna wieś Lewińska” , w którym w 2009 roku zdobyły wyróżnienie za dynamiczny rozwój budownictwa jednorodzinnego i promowanie gospodarstw agroturystycznych. Miejscowość organizuje także wiejski konkurs „Estetyczne obejście wsi Kantorowice”. Od 2007 roku Kantorowice uczestniczą w wojewódzkim programie „Odnowa wsi”.

DOCsprawozdanie_soleckie_za_2009 Kantorowice

Miejscowość w 2009 roku utworzyła lokalne stowarzyszenie „Towarzystwo Przyjaciół Kantorowic” powołane do realizacji zadań związanych z rozwojem wsi oraz do pozyskiwania środków z Unii Europejskiej.

 

  47 Zespół przyrodniczo krajobrazowy Kantorowice

WŁADZE WSI:

Sołtys : Leszek Fornal
Przewodniczący Rady Sołeckiej: Przemysław Ślęzak

43 Zespół przyrodniczo krajobrazowy Kantorowice

Kantorowice stół tenisowy1

52 Teren rekreacyjny przy ZPK Kantorowice

  dom

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

Kantorowice mają doskonałe warunki do uprawiania sportu i rekreacji. Położenie przy zbiorniku wodnym o pierwszej klasie czystości wód, starorzecza wraz ze starodrzewiem, piękne lasy oraz szlak rowerowy usatysfakcjonują wszystkich amatorów czynnego wypoczynku. Walory te docenili już turyści zarówno z Dolnego jak i Górnego Śląska jak i wędkarze oraz ornitolodzy licznie odwiedzający to miejsce.

Plan zagospodarowania przestrzennego terenów przy zbiornikach wodnych:

We wsi są także  dobre warunki do uprawiania innych sportów: tenisa stołowego, boiska do piłki nożnej i koszykówki, a piłkarze zrzeszeni są w klubie „Olimpia II Kantorowice”.
Kantorowice  dysponują dwoma gospodarstwami agroturystycznymi:

  • Gospodarstwo agroturystyczne Urszuli i Leszka Fornal, które w 2008 roku wygrało wojewódzki konkurs Eko – Agroturystyczny „Zielone Lato”;
  • Gospodarstwo agroturystyczne „Pod bocianim gniazdem”.

16 Dąb szypułkowy pomnik przyrody Kantorowice

42 Zespół przyrodniczo krajobrazowy Kantorowice

PRZYRODA:

Kantorowice są bogato obdarowane ciekawymi przyrodniczo miejscami. Między Kantorowicami a Ptakowicami  w okolicach jezior i starorzeczy spotkać można interesujące gatunki flory i fauny. W granicach sołectwa znajdują się 2 pomniki przyrody ożywionej.

13 Zamek myśliwski Kantorowice

zimą

ZABYTKI  I  HISTORIA:

Pierwsza wzmianka o wsi datuje się na 1359r.

We wsi znajduje się zespół zamkowo – folwarczny obejmujący zamek, zabudowania gospodarcze z XIX w. oficynę mieszkalną i spichlerz z XVIII w. Zamek został zbudowany około 1600 roku w stylu renesansowym przez książąt brzeskich. W XIX w. został częściowo przebudowany. Jest wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.

W granicach wsi odkryto 10 stanowisk archeologicznych w tym: ślady osady neolitycznej, osady kultury łużyckiej wraz z cmentarzyskiem, osady halsztackiej (wczesna epoka żelaza), okresu wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza. 5 stanowisk jest wpisanych do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.

 

P9080264

GALERIA  ZDJĘĆ:

 

 

Wersja XML

Urząd Miejski Lewin Brzeski
ul. Rynek 1
49-340 Lewin Brzeski
tel. 77 424 66 00
fax 77 424 66 38
e-mail:
Statystyka wizyt:
ogółem: 9630291
w tym miesiącu: 94224
dzisiaj: 292