Sukces Klubu 4H ze Szkoły Podstawowej w Łosiowie
5 grudnia na „Spotkaniu Mikołajkowym” organizowanym tradycyjnie przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie spotkały się dzieci i młodzież z województwa opolskiego aby wziąć udział w konkursie na szopkę bożonarodzeniową.
Reprezentantki naszej szkoły postanowiły wykonać swoją pracę konkursową z piernika zdobionego kolorowym lukrem. Smakowita szopka bardzo się wszystkim podobała, także jury , które zaliczyło ją do grona laureatek. Autorkami tego pomysłowego cudeńka były: Natalia Bilecka, Sandra Piekoszewska, Klaudia Szpunar i Kasia Damian. Szopka była naprawdę „mniamuśna” i ciągle oblegane autorki musiały udzielać wyjaśnień i porad. Udzieliły także wywiadu naszej telewizji regionalnej.
Konkurs był okazją do spotkania Klubów 4 H z woj. opolskiego działających przy OODR w Łosiowie.
4- H jest dobrowolną, niezależną organizacją edukacyjną dla dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich, kładącą szczególny nacisk na rozwój umiejętności życiowych , zainteresowań i podniesienie poziomu wiedzy.
Znakiem rozpoznawczym 4H jest czterolistna koniczyna z literą „H” umieszczoną na każdym listku.
Działaniom klubu przyświeca motto: „Najlepsze niech będzie jeszcze lepsze” i hasło „Uczymy się działając", które przypomina, że najbardziej efektywnym i atrakcyjnym sposobem uczenia jest samodzielne wykonanie danej rzeczy.
Ruch 4- H w Polsce zainicjowany został w 1991 roku przez doradców Polsko – Amerykańskiego Programu Doradztwa Rolniczego współpracujących z Ośrodkami Doradztwa Rolniczego na terenie całej Polski.
Klub 4H „Łosiowiacy” przy Szkole Podstawowej w Łosiowie działa już ponad 12 lat, uczestniczy w wielu projektach i konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich zajmując wysokie lokaty; dzięki czemu uczniowie uwierzyli w swoje możliwości, są pewni siebie, chętnie podejmują różnorodne wyzwania.
Opiekujący się klubami OODR w Łosiowie organizuje wojewódzkie zloty , na których zapewnia wiele atrakcji, konkursów i przeglądów. Zawsze można liczyć na wspaniałe nagrody, poczęstunek i wycieczki, za które członkowie nie ponoszą kosztów.
Członkowie Klubu „Łosiowiacy” realizowali projekty i podejmowali działania związane z przedsiębiorczością, ekologią, bioróżnorodnością, bezpieczeństwem w gospodarstwach wiejskich, odnawialnymi źródłami energii, wiedzą o Unii Europejskiej i jej członkach, promocją produktów regionalnych i tworzeniem ścieżek przyrodniczych. Projekty dotyczyły też produktów zbożowych i ich znaczenia w życiu człowieka(„Wiem co jem”), produktów mlecznych („Droga mleczna, czyli od krowy do gotowego produktu na stole”), promocji własnej gminy, zagospodarowania dzikich wysypisk , promocji zdrowego i bezpiecznego życia, udzielanie pierwszej pomocy i inne.
W ten sposób dzieci od najmłodszych lat uczą się oszczędności, pracowitości, dokładności i mają świadomość, że to co robią jest ważne i oni też są ważni.
Praktyczna forma pracy w klubach rozwija zdolności poznawcze, pobudza wyobraźnię i wrażliwość dzieci przez co zwiększa ich aktywność społeczną, to od nich w przyszłości będzie zależał rozwój środowiska lokalnego.
Teresa Rączka
Wersja XML