Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Świąteczne wydanie „Przedszkolaków – zaczytanych dzieciaków”

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci z obu lewińskich przedszkoli odwiedziły Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Lewinie Brzeskim, aby spotkać się ze swoimi bajkowymi opiekunami ze Stumilowego Lasu oraz z tajemniczym gościem, który przybył do nich z dalekiej Północy i doskonale zna Świętego Mikołaja, bo pomaga mu na co dzień w przygotowaniach do świąt.

Tym tajemniczym przybyszem był oczywiście elf, który przyjechał do biblioteki, aby opowiedzieć dzieciom o bożonarodzeniowych zwyczajach, przybliżyć im kraj, w którym mieszka Mikołaj ze swoimi pomocnikami oraz by przeczytać dzieciom świąteczną opowieść i zachęcić je do samodzielnego czytania w okresie świątecznym.

Grupy najmłodszych dzieci, które w tym roku przedszkolnym poznają świat przyrody z Prosiaczkiem, odgadywały, jakie rośliny i zwierzęta są związane z Bożym Narodzeniem. Miały okazję zobaczyć i dotknąć gałązek świerku i sosny, owoców ostrokrzewu oraz listków gwiazdy betlejemskiej. Pięknie przyozdobiły również naszą biblioteczną choinkę.

Dzieci, które podróżują w różne części świata z Kubusiem Puchatkiem, tym razem pojechały do Finlandii, a zawiózł je tam nie kto inny tylko mikołajowy renifer. Elf opowiedział im o Laponii – krainie, gdzie Święty Mikołaj ciężko pracuje przez cały rok, aby wszystkie dzieci dostały na czas prezenty pod choinkę. Dowiedziały się między innymi, że zima panuje tam przez pełne pół roku, temperatury spadają nawet do -50 stopni, a przez ponad trzy miesiące, kiedy nadchodzi noc polarna, jest tam zupełnie ciemno.

Dzieci, które przeżywają naukowy zawrót głowy z Sową Przemądrzałą, dodatkowo wykonywały eksperyment „góra lodowa” wykorzystując kolorowe kostki lodu. Dzięki temu, mali odkrywcy mogli gołym okiem zaobserwować, że topniejący lód opada na dno naczynia.

W trakcie spotkania dzieci doświadczyły jednego z cudów, którymi Święty Mikołaj zadziwia cały świat. Gdy zapaliły się światełka na choince i rozbrzmiała nastrojowa melodia, nadszedł czas czytania świątecznej opowieści. Razem z elfem odczytał ją dzieciom… Święty Mikołaj, a ponieważ nie był on obecny na spotkaniu, dało się jedynie słyszeć jego donośny, basowy głos. Wywołało to zdziwienie i uśmiechy na twarzach dzieci.

Na pożegnanie mali uczestnicy z przyjemnością zaśpiewali bibliotekarkom świąteczną piosenkę i złożyli bożonarodzeniowe życzenia, za co serdecznie dziękujemy zarówno dzieciom jak i ich opiekunom.

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

 

 

 

 

Wersja XML